pl en de fr ru

Małe jest przestronne - PANORAMA Polish Weekly Magazine 238 22.03.2012

Małe wnętrza są bolączką wielu osób wynajmujących mieszkanie w Wielkiej Brytanii. I to nie tylko dlatego, że w niewielkich pomieszczeniach mamy mało przestrzeni. Małe pokoje wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Tajniki zagospodarowania przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach ujawnia Alicja Nawracaj, architekt wnętrz z pracowni An Idea.

Projektując wnętrza, z pewnością spotkała się Pani z problemem rozplanowania przestrzeni na małych powierzchniach. Jakie najczęściej trudności z tym związane zgłaszają klienci, którzy proszą Panią o pomoc?

Na małych powierzchniach klienci czują się źle, nie tylko z powodu ograniczenia swobodnego ruchu, ale dochodzi również problem z utrzymaniem wizualnego porządku, ponieważ na wszystko brakuje miejsca i wszystko jest „na wierzchu”. Wówczas mamy poczucie wiecznego bałaganu.

Jakie są najłatwiejsze sposoby na rozplanowanie przestrzeni w małym mieszkaniu?

W tym przypadku nie ma „łatwych” sposobów, ponieważ trzeba dziesięć razy przemyśleć każdy ruch i konieczność wstawienia na niewielką powierzchnię danych elementów. Dlatego najtrudniej jest rozplanować małe pomieszczenie, w którym często każdy centymetr jest na wagę złota. Łatwo jest wykorzystać dużą przestrzeń, a sztuką jest stworzyć uczucie przestrzeni w ciasnym miejscu.

Pierwsze, co bym radziła, to dokładna analiza tego, co musi się w nim znajdować i tego, co nie jest już iezbędne. Po rozplanowaniu priorytetów należy zaprojektować zabudowę, w której będzie trzeba pójść na kompromis dostępności do przedmiotów mniej i bardziej potrzebnych. Nie da się w takich miejscach mieć wszystko „pod ręką”, dlatego rzadziej używane rzeczy mogą być ukryte w zabudowanych schowkach czy w szafkach, do których dostęp jest nieco trudniejszy.

Jak wydzielić z pokoju sypialnię lub kącik dla dziecka?

Możemy zastosować ścianki lekkie, przenośne lub parawany z materiałów dźwiękochłonnych. Łóżko dla dziecka można zaprojektować w taki sposób, że kiedy jest nieużywane, to możemy go jednym ruchem ręki złożyć do szafy.

Inaczej planujemy przestrzeń w mieszkaniu, które mamy na własność, a inaczej w wynajmowanym, w którym właściciel wprowadza sporo obostrzeń. Druga opcja jest bardziej problematyczna – jak więc poradzić sobie z małymi pomieszczeniami w wynajmowanym mieszkaniu, w którym nie możemy np. przesunąć ścian?
Każdy wynajmujący boi się zniszczeń w swoim lokalu, dlatego wszelkie ścianki przesuwne, które montujemy muszą mieć tak przemyślany system, aby wymontowując nie dewastować pomieszczenia.

Jeżeli chcemy na przykład powiększyć optycznie ciasną przestrzeń bez naruszenia ścian, to najbezpieczniej zastosować powiększające optycznie materiały jakimi są opalizujące czy odbijające światło farby, lustra lub folie które działają jak lustra (np. DPS czy Barrisol). Bezpiecznym i skutecznym pomysłem jest też zastosowanie na całych ścianach przestrzennej fotografii, która optycznie okłamuje nasze oko, że mamy dużo miejsca i czujemy wokół siebie nawet nieograniczoną przestrzeń.
W ciasnych wnętrzach zlokalizowanych przy ruchliwych, głośnych ulicach proponuję wybrać fotografię w dobrej rozdzielczości o tematyce przyrody. Widok na wodospad, leśną scenerię czy panoramę jeziora uspokoi zmysły i powiększy optycznie przestrzeń. Jeszcze innym rozwiązaniem są trójwymiarowe tapety.

Projektuje Pani również meble. Czy mogłaby Pani podsunąć naszym Czytelnikom kilka pomysłów, jakie meble dobierać do małych wnętrz?

Na pewno będzie konieczność zaprojektowania mądrej meblościanki, w której każdy schowek musi mieć przemyślane wymiary dla konkretnych przedmiotów. Front takiej meblościanki również radziłabym zamknąć przestrzenną fotografią wydrukowaną np. na szkle bądź odbijającym światło materiale.

Wielu Czytelników zapewne zastanawia się, co zrobić, aby za pomocą małych zmian wprowadzić rewolucję do naszych wnętrz. Czy prawdą jest, że kilka nowych bibelotów może ożywić nasze pomieszczenia?

Żeby wprowadzić rewolucję nie musimy wydawać pieniędzy na nowe bibeloty. Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest uporządkowanie zagraconej przestrzeni lub przestawienie mebli w funkcjonalniejszy sposób.

A co z zasadami Feng Shui, czy jako architekt wnętrz kieruje się Pani nimi w swojej pracy? Czy na prawdę są one aż tak ważne przy urządzaniu mieszkania?

Najważniejsze jest uporządkowanie przedmiotów tak, aby wszystko było funkcjonalnie rozmieszczone według naszych potrzeb. Jeżeli wnętrze jest mądrze zaprojektowane, a domownik będzie je utrzymywał w porządku i czystości, to gwarantuję, że energia będzie tam dobrze płynąć. Żaden dzwoneczek powieszony przy drzwiach i inne symbole czy zasady ustawień pomieszczeń według Feng Shui nie pomogą, jeżeli powyższych zasad przestrzegać nie będziemy.

W powietrzu czuć już wiosnę. Proszę powiedzieć, jakie trendy wnętrzarskie są na topie w tym sezonie?
Zawsze wszystkim klientom doradzam, aby nie kierować się modą, tylko mieć „swój styl” i swoje własne, najlepsze dla swoich potrzeb wnętrze. Namawiam zatem, aby tej wiosny odkryć swój styl i swój kolor, który będzie działał na nas pozytywnie i dodawał energii.

Na koniec poprosimy jeszcze o kilka rad odnośnie tego, czego koniecznie powinniśmy unikać przy urządzaniu niewielkich wnętrz.
Przy urządzaniu niewielkich wnętrz powinniśmy unikać właśnie przepychu niepotrzebnymi bibelotami. Pamiętać należy, że w tym przypadku „styl minimalistyczny” będzie wskazany dla optycznego powiększania i poszerzania, i pomimo mieszkania na Wyspach, radziłabym zapomnieć o „angielskim przepychu” koronek i detali.

Rozmawiała Anna Marszałek

konkursy5