PL EN

Umiejętność dopasowania projektu przestrzeni publicznej do jej powołania, to swego rodzaju test dla architekta wnętrz. To sprawdzian jego wiedzy i jej zastosowania, tak by wyeksponować to, co w danym wnętrzu publicznym jest najistotniejsze. I nie chodzi tu o spełnienie wymogów natury technicznej czy zgodność z literą prawa budowlanego rozwiązań zawartych w projekcie. W aranżacji biura, kancelarii, sali konferencyjnej niekoniecznie te same elementy będą niezbędne dla spójności wnętrza, co dla sali koncertowej, teatru, foyer czy budowli sakralnej. Na co innego kładziemy też nacisk kształtując przestrzeń wewnętrzną basenu, spa czy hotelu (a w nim hallu, recepcji, baru, restauracji i samych pokoi). I choć zdajemy sobie sprawę z zachodzących w sztuce stosowanej pewnych procesów i zmian, to każdy jeden projekt wymaga od nas kreowania przestrzeni w sposób nowatorski. Sztuka użytkowa poszukująca piękna w przedmiotach codziennego użytku stawia przed nami wciąż nowe wyzwania natury pragmatyczno - estetycznej. Mamy bowiem pasję do wytwarzania rzeczy pięknych i otaczania się nimi. Mamy też, obok inspiracji i wrażliwości, konkretną wiedzę techniczną pozwalającą skutecznie wprowadzić do projektu pożądane rozwiązania.

Projektując wnętrze publiczne musimy zacząć od przyjrzenia się najbliższemu otoczeniu i bryle zewnętrznej budynku. Takie oględziny powinny dać nam wskazówkę w jakiej estetyce przyjdzie się nam poruszać - lub czemu będziemy stawiać kontrę.

Hotel w centrum dużego miasta różnisię będzie podejściem do projektu, od tego, który znajduje się poza miastem, na wsi. Będą też punkty wspólne obu miejsc, bowiem goście muszą czuć się komfortowo i bezpiecznie w każdej przestrzeni, w każdym wnętrzu. Nawet to sakralne musi być funkcjonalne i możliwie piękne.

Mając odwagę do podejmowania wyzwań, łączymy przeciwieństwa lub je rozdzielamy. I nie jest ważne czy efekt zbudowaliśmy bazując na klasycznych czy nowoczesnych rozwiązaniach. Istotne są emocje i samopoczucie użytkownika zaprojektowanego wnętrza. Pracownicy powinni być szczęśliwi w miejscu gdzie pracują. Taki efekt końcowy to świadectwo doskonale wykonanej pracy przez projektanta wnętrz.